top of page

IKT - Profesionalna orjentacija

Od početka godine bavili smo se oblašću koja se naziva Informaciono komunikacione tehnologije. Šta je to što ovaj termin podrazumeva, mada ste sigurno i sami kroz lekcije i domaće dobili neku ideju,  pogledajte u sledećem videu. Na samom kraju je i najava drugog domaćeg zadatka za oktobar vezanog za profesionalnu orjentaciju. 

Odluku o izboru buduće škole i buduće profesije svakako nije lako doneti. 
Trebalo bi da razmislite o svojim interesovanjima i sklonostima, kao i o svojim «jakim» i «slabim stranama» u pogledu školskog uspeha iz pojedinih predmeta, kao i nekim ličnim osobinama.


 Svaka profesija traži određenu kombinaciju sposobnosti i osobina ličnosti. 
# Za ekonomsku struku treba da se dobro snalaze sa računanjem i da volite da radite sa brojevima. 
# Za  za medicinsku struku važno je da imate strpljenja, staloženosti i potrebu da pomažete  ljudima, da volite hemiju i biologiju. 
# Za elektrotehničku struku su  potrebne opšte intelektualne i numeričke sposobnosti, da volite matematiku, fiziku, infotmatiku, tehniku i tehnologiju.
# Za arhitektonsku struku treba da shvatate prostor, volite tehničko crtanje, zainteresovani se i imate smisla za estetiku. 


Pored interesovanja i sklonosti treba obratiti pažnju i na  mogućnosti zaposlenja. Idealna situacija je među traženim profesijama na tržištu rada pronađete za sebe zanimanje. 
Uz ljubav i sklonost prema fizici i astronomiji lakše je pronaći zaposlenje kao profesor fizike nego kao astrofizičar. Ko voli hemiju i dobro mu ide taj predmet, može da razmisli o profilu farmaceutski tehničar i farmaceut budući da se radi o obrazovnim profilima koji su traženi. Brže se zapošljavaju i stručnjaci za finansije, inženjeri elektrotehnike, informatike, mašinstva, matematičari, nastavnici stranih jezika, lekari s odgovarajućim specijalizacijama.

Dobar izvor informacija šta koja profesija zahteva je "Vodič za izbor zanimanja"  na linku  http://www.vodiczaosnovce.nsz.gov.rs/

Koliko je profesionala orjentacija važna pokazuje činjenica da se njom bavila i naša legendarna rok grupa Riblja čorba još daleke 1984. godine.
Grupa je zvanično nastala u restoranu Šumatovac 15. avgusta 1978. godine.
U novembru 1981. godine je izašao i treći album „Mrtva priroda” i na njemu je objavljena pesma  "Pekar, lekar, apotekar".
Poslušajte koje profesije su obuhvaćena ovom pesmom i može vam pomoći da odlučite koju profesiju ćete predstaviti u drugom domaćem za oktobar.

Predstaviti profesiju  po izboru, može ali ne mora da bude profesija kojom biste se vi bavili u životu.

Profesiju predstaviti pomoću prezentacije Power Point-u ili u Google-prezentacijama/Google Slides. Pezentacija treba da ima najmanje pet tekstualnih slajdova sa odgovarajućim slikama kao ilustracijama profesije i jednim video fajlom.

Profesiju možete predstaviti i pomoću intervjua sa osobom koja se tom profesijom bavi. Potražite aplikaciju za snimanje govora na pametnom telefonu i napravite intervju.

Intervju treba odgovori na najmanje pet pitanja u vezi sa sposobnostma i osobinama koje osoba koja se bavi određenom profesijom treba da ima.


Pitanja koja možete da postavite u intervjuu:
# Zašto ste se odlučili za ovu profesiju?
# Prema kojim predmetima ste imali afinitete u školi?
# Šta je potrebno završiti da bismo se bavili ovom profesijom?
# Kako ste otkrili da imate talenat za .....?
# Da li ste se ikada pokajali?
# Opišite kako izgleda Vaš radni dan.
# Na koje sve izazove nailaze osobe koje se bave tom profesijom?

 

Intervju sa osobom čije zanimanje želite da predstaviš možete da napravite pomoću snimača zvuka na svom mobilnom telefonu.

Poslušajte intervju sa Aleksandrom Ristović i upoznajte se sa zanimanjem vojs talent  (Voice Talent)

Aleksandra_Ristovic_Voice_Talent
00:00 / 08:09

Јednostavniju prezentaciju u gugl učionici a pomoću Google Slides na mobilnom telefonu možete da napravite prema ovom uputstvu:

intervju.png
bottom of page